Różnica w obliczonym wieku ciąży (od OM i wg USG) - czy jest to możliwe?

Dzień dobry,
wczoraj byłam u lekarza ginekologa na pierwszym badaniu USG, które miało potwierdzić ciążę. Licząc od daty OM, wypadał początek 8 tygodnia - 7 tyg., 2 dni, podczas gdy wiek ciąży oszacowany przez badanie USG został określony na 5 tyg., 5 dni.
Bardzo proszę o informację, czy tak duża rozbieżność jest rzeczą normalną? Lekarz trochę mnie wystraszył, mówiąc, że być może ciąża przestała się prawidłowo rozwijać, bo nie może wysłuchać serduszka maleństwa i pouczył, że w razie wystąpienia komplikacji (krwawienie, bóle brzucha) mam zgłosić się natychmiast do szpitala z wynikiem USG.
Chciałam dodać, że wg moich obliczeń dzień, w którym zaszłam w ciąże, powinien być zgodnie z cyklem dniem niepłodnym. Do tej pory miałam dość regularne cykle 28-31-dniowe.
Proszę o opinię.

Witam serdecznie!

Różnice w obliczaniu wieku ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz badania USG są bardzo często spotykane w praktyce lekarskiej. Prawdą jest, że najczęściej odchylenia te występują u Pań miesiączkujących nieregularnie, ale nie jest to reguła.

W pierwszych tygodniach ciąży, kiedy pęcherzyk jest jeszcze mały, bardzo łatwo o niedoszacowanie wielkości. Proszę zwrócić uwagę, iż każdy milimetr świadczy tu o kolejnym dniu ciąży.

Najwłaściwszym momentem na ocenę wieku ciąży na podstawie badania USG jest 11-14 tydzień ciąży, kiedy wykonywane jest pierwsze obowiązkowe badanie USG. W jego trakcie lekarz dokonuje licznych pomiarów, w tym CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej), która najwiarygodniej ocenia wiek ciąży.

Podejrzenia Pani lekarza mają swoje uzasadnienie, ale nie warunkują obumarcia ciąży. Zasadniczo serduszko powinno być uwidocznione w 6-7 tygodniu ciąży. Brak uwidocznionej akcji serca jest wskazaniem do powtórzenia badania za kilka dni. Jeśli lekarz nie umówił Pani na kontrolne USG w przeciągu tygodnia, to raczej nie przewiduje większych komplikacji.

Pozdrawiam