Witamina C lewoskrętna i prawoskrętna - różnice

Witam, w internecie pojawiły się różne informacje na temat witaminy C. Podobno witamina C występuje jako lewoskrętna i prawoskrętna. Ciekawi mnie, czy taki podział rzeczywiście istnieje i skąd w ogóle się wziął. Zastanawia mnie, czy jest to kolejny wymysł firm farmaceutycznych czy naprawdę przełomowe odkrycie. Na różnych forach można znaleźć dużo sprzecznych wiadomości i w związku z tym, chciałbym się dowiedzieć jakie są różnice pomiędzy nimi i do czego są wykorzystywane. Jakie ma właściwości witamina C lewoskrętna i czy jej działanie jest lepsze niż prawoskrętnej? Jakie skutki przynosi stosowanie jednej i drugiej? Którą kupować i jakie suplementy zawierają "tę właściwą"? Chciałbym też się dowiedzieć czy producenci w jakiś sposób oznaczają na opakowaniach, to czy witamina C jest lewoskrętna czy prawoskrętna?

Witam serdecznie
Już wyjaśniam ......... nie ma czegoś takiego jak prawoskrętna wit c jest prawoskrętny i lewoskrętny kwas askorbinowy ale miano witaminy i działanie biologiczne ma tylko kwas lewoskrętny czyli wit c. Prawoskrętny kwas askorbinowy wykorzystuje się jedynie do analiz chemicznych nie można go kupić w aptece. To co piszą na internecie czasem jest totalną bzdurą.
Możemy za to podzielić wit c na syntetyczną i naturalną czyli taką pochodzenia roślinnego która przy boku zawiera też często dużo bioflawonoidów które wydłużają działanie wit c. Syntetyczna wit c czyli kwas l- askorbinowy jest produkowana w laboratorium i dostępna w aptekach ogólnie powszechna i nie ma wymogów pisania na opakowaniu L -.
Pozdrawiam
dr Kasia Karpińska