Różnice pomiędzy tomografią komputerową bez kontrastu a z kontrastem

czym różni się tomografia komputerowa bez kontrastu a z kontrastem

Witam serdecznie,

Różnica polega na tym, że czas badania jest dłuższy ponieważ trzeba wykonać obrazowanie bez oraz z podaniem środka kontrastowego. Podane kontrastu polega na podaniu go dożylnie w bolusie, dlatego konieczne jest założenie wkłucia dożylnego.
Badanie z kontrastem jest badaniem dokładniejszym, ponieważ można zróżnicować ewentualną zmianę tzn. czy wzmacnia się po podaniu środka kontrastowego.

Pozdrawiam serdecznie,