Różnice w pomiarze ciśnienia krwi oraz nerwica lękowa

mam pytanie odnośnie mojego wysokiego bardzo ciśnienia tzn. jak jestem wdomu swoim mam ciśnieniomierz elektroniczny i wtedy mam bardzo niskie ciśnienie 90/ 60 i puls wysoki nawet 90 , ale jak jestem u lekarza obojętnie jakiego to mam 150 /80 lub 160 /70 kiedyś były badania kontrolne w galeri krakowskiej miałam wtedy ciśnienie 170 /70 puls 110 więc pani mówi ze wysoki . choruje na nerwice lękowa wiele lat ale w domu mierze ciśnienie i mam niskie choruje na zespół barola i kręgosłup chory

Czasem sytuacja pomiaru jest dla pacjenta tak stresująca, że sam jej fakt powoduje skok ciśnienia. Pani chorując na nerwicę może być szczególnie podatna na tego typu sytuacje.
Nie lekceważyłabym jednak tego i sprawdziła, czy w warunkach spokojnych domowych, na innym ciśnieniomierzu, niż ten do tej pory (żeby wykluczyć złe działanie ciśnieniomierza), również ma Pani niskie odczyty?
I wszystko skonsultowała z lekarzem prowadzącym.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
Pani skoki ciśnienia mogą być związane z zaburzeniami lękowymi, o których Pani wspomniała. Nie wiem jaki jest głębszy charakter tych zaburzeń, ale jeśli dotyczą one problemów podczas komunikowania się z innymi ludźmi tu między innymi może tkwić źródło problemów z ciśnieniem. Czy jest Pani pod opieką psychologa? Korzysta z terapii w kierunku poradzenia sobie z zaburzeniami lękowymi? Jeśli tak nie jest być może warto rozważyć taką opcję.
pozdrawiam