Rozpoczęcie biegania po 3 latach biernego trybu życiu

Witam chciałbym się zapytać czy są jakieś przeciw wskazania żebym zaczął biegac od 3 lat prowadzę bierny tryb życia tzn szkoła komputer czasem znajomi i piwo kiedyś tak nie było potrafiłem całe dnie grać w piłkę i jeździć na rowerze chciałbym do tego wrócić jednak nic na siłę biegam od 5 dni i biegam znacznie dużej niż jest to zalecane bo po prostu mogę nie sprawia mi to problemu zadyszki ani nic stąd moje pytanie czy może to być niebezpieczne dla mnie biegam z 2 przerwami po 2 minuty

Powrót do aktywności fizycznej po około 3 latach nie powinien być kłopotliwy i trudny w Pana wieku. Trudno jest mając niespełna 20 lat być tak strasznie „zapuszczonym”, żeby mieć problem z powrotem do regularnej aktywności fizycznej. 19 lat to pora i czas na ujarzmienia prawdziwej drzemiąca siły w mężczyźnie. Jeśli nie odczuwa Pan żadnych efektów ubocznych w postaci bolących mięśni, stawów a podczas biegu nie odczuwa dyskomfortu w postaci zaburzeń krążeniowo oddechowych (zadyszka blokująca swobodne oddychanie zmuszająca do zatrzymania aktywności fizycznej) – to można biegać bezstresowo. Warto pamiętać o odpoczynku dla mięsni, czyli dawać sobie wolny dzień. Sądzę, że z Pana wydolnością nie jest źle, a Pan sam intuicyjnie dobiera odpowiedni wysiłek. Warto przemyśleć jeszcze strategię, – co chce Pan osiągnąć bieganiem. Mam tutaj na myśli „zdrowy” powrót do aktywności fizycznej „for fun”, bądź znaczne podnoszenie wydolności. Te dwa zagadnienia różnią się formą treningową i samym przebiegiem treningu, – bo w sumie każde wyjście ‘na bieganie’ można nazwać treningiem. Najważniejsze, że ruszył Pan… (proszę się nie obrazić, ale tutaj pasuje słowo na 4 litery). Pozdrawiam i życzę jak najwięcej radości z biegania.

Witam,
bieganie jest jak najbardziej wskazane. Polecam jednak biegać do drugi dzień stopniowo zwiększając dystans. W dni kiedy nie biegasz wykonuj ćwiczenia wzmacniające szczególnie mięśnie brzucha, grzbietu, ale też ramion i nóg. Są one bardzo ważne, samo bieganie nie zbuduje siły mięśni.
Ważna jest też rozgrzewka przed każdym treningiem i rozciągnie po nim, poświęć na nie około 8-10 minut.

Powodzenia!