Rozpoczęcie brania tabletek antykoncepcyjnych w środku cyklu a ryzyko ciąży

Witam. Zdecydowałam się brać tabletki antykoncepcyjne, lekarz przepisał mi Y***. Mam bardzo nieregularne miesiączki, lekarz zalecił, że jeżeli w 40 dniu cyklu nie będzie miesiączki, zrobię test ciążowy i o ile będzie negatywny, można zacząć przyjmować tabletki. Zrobiłam test (wynik negatywny), zaczęłam brać tabletki i teraz obawiam się, czy jestem chroniona przed ciążą. Wyczytałam na różnych stronach, że przyjmując tabletki przed okresem, trzeba zabezpieczać się przez cały okres brania blistra. Uprawiałam seks bez zabezpieczenia w 7 dniu brania tabletek, dodam, że miesiączka wystąpiła w 42 dniu cyklu. Czy należy obawiać się ciąży i zabezpieczać dodatkowo do końca brania blistra?

Witam serdecznie!

Rozpoczęcie brania tabletek w środku cyklu zalecane jest wyłącznie kobietom, które mają nieregularne, długie cykle. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że zabezpieczenie uzyska się dopiero po tygodniu stosowania preparatu. Optymalnie jest jednak stosować dodatkowe zabezpieczenie, aż do momentu rozpoczęcia nowego blistra.

W Pani przypadku do zbliżenia doszło na przełomie czasu niezabezpieczonego i zabezpieczonego, dlatego ryzyko ciąży istnieje, choć jest ono niewielkie.

Pozdrawiam.