Rozpoczęcie przyjmowania tabletek a skuteczność antykoncepcji

Witam serdecznie! Od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne w schemacie 21+7. Ze względu na to, żeby zachować efekt antykoncepcyjny, zalecono mi wzięcie 2 opakowań pod rząd, bez robienia przerwy. Niestety, w jednym z opakowań brakuje mi jednej tabletki. W związku z tym, czy mogę zamiast 21 tabletek z 1 opakowania + 21 tabletek z 2 opakowania + 7 dni przerwy zażyć 21 tabletek + 20 tabletek i zrobić 7 dni przerwy? a) Czy lepiej zrobić wtedy 6-dniową przerwę? To jest po tych 41 tabletkach przerwa na krwawienie z odstawienia powinna zacząć się od środy (tradycyjnie przy 42 tabletkach z pełnych opakowań wypadałaby w czwartek)... b) W związku z zastosowaniem ww. schematu mam codzienne plamienia, które zaczęły się od ok. 6 tabletki nowego opakowania (teraz jestem na 15 tabletce z 2 opakowania branego pod rząd) - rozumiem, że nie zmniejsza to skuteczności antykoncepcyjnej? c) podczas tej przerwy 6/7-dniowej antykoncepcja zostanie zachowana? Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Pozdrawiam!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Może Pani bezpiecznie przyjąć 41 tabletek, pod warunkiem, że 7 ostatnich będzie przyjmowanych regularnie i bez pominięcia którejkolwiek tabletki.

a) Może Pani bezpiecznie zrobić 7 dniową przerwę, przyjmując 41 tabletek. Jeśli oczywiście z jakichś powodów woli Pani, aby przerwa trwała 6 dni - nic nie stoi na przeszkodzie. 7-dniową przerwę można bezpiecznie skracać (ale nie wydłużać!!!).
b) Krwawienia w trakcie przyjmowania kolejnego opakowania tabletek pod rząd nie powinny zmniejszać skuteczności tabletki. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać powinna Pani skorzystać z porady ginekologa celem wykluczenia innych, niż przyjmowanie kolejnego opakowania hormonów, przyczyn plamień (np. infekcji w obrębie szyjki macicy).
c) Antykoncepcja podczas 7 - dniowej przerwy będzie zachowana.