Rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych od połowy cyklu

Witam! Dziś byłam u ginekologa i przepisał mi tabletki Daylette. Tak sie złożyło, że mój narzeczony wraca z zagranicy 1 października i chcielibyśmy już wtedy uprawiać bezpieczny sex bez prezerwatyw (z tabletkami). Ostatnią miesiączkę miałam 4 września, skończyła mi się 10 (moje miesiączki trwają 7dni), a u lekarza byłam dziś (13.10.2012), czyli w trzecim dniu nowego cyklu. Ginekolog powiedział mi, że powinnam zacząć zażywać tabletki dopiero pierwszego dnia następnego okresu, czyli w październiku, lecz wtedy już kilka dni będzie mój narzeczony. Po przedstawieniu mu mojej sytuacji dostałam zgodę na zakup i zażycie pierwszej tabletki już dziś. Tu moje pytanie: czy tabletki będą w 100% skuteczne, jeśli zacznę zażywać je 3 dni po miesiączce? I czy mój partner będzie mógł bez obaw o ciążę dochodzić we mnie? Pragnę zaznaczyć, że oboje mamy po 21 lat, a mój partner jest bardzo uważny i ma pewne subiekcje, jeśli chodzi o stuprocentową skuteczność tabletek. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli miesiączkę dostała Pani 4 września to dziś już jest 11 dzień nowego cyklu (bo cykl liczy się od pierwszego dnia miesiączki nie od zakończenia). Więc zdecydowanie nie powinno się zacząć stosować antykoncepcji od tego dnia, bo to już prawie środek cyklu i nie będzie Pani w pełni zabezpieczona. Tabletki powinno się zaczynać od 1 dnia miesiączki, a ewentualnie do jej 5 dnia stosując przez następny tydzień dodatkowo prezerwatywę. U Pani już jest zdecydowanie za późno i powinna Pani poczekać do następnej miesiączki. Jeśli już Pani rozpoczęła stosowanie to proszę kontynuować, ale w takiej sytuacji aż do rozpoczęcia następnego opakowania proszę jednak zabezpieczać się dodatkowo. Pozdrawiam