Rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych w 15 dniu cyklu

Dzień dobry, chciałabym się zapytać, po jakim czasie od wzięcia pierwszej tabletki antykoncepcyjnej można zacząć uprawiać seks? Pierwsza tabletkę wezmę 15 dnia cyklu. Również chciałabym się zapytać o skutki uboczne, m.in. przybranie na wadze czy pojawienie się trądziku? Ostatnie pytanie dotyczy nieplanowanej ciąży, tabletki prezerwatywa stosunek przerywany? Jakie jest prawdopodobieństwo oraz czy stosunek przerywany jest konieczny i jak może on wpłynąć na partnerów? Dziękuję za odpowiedź

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek w połowie cyklu warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie podczas brania pierwszego opakowania tabletek. Po tym czasie wystąpi pełna ochrona przed ciążą. Przy regularnym przyjmowaniu tabletek nie ma konieczności stosowania dodatkowego plamienia. Lak każdy lek, tabletki antykoncepcyjne mogą powodować działania niepożądane. Nie da się jednak przewidzieć ich wystąpienia.