Rozpoczęcie współżycia i najlepsze dni na stosunki

Planuje zaczac wspolzycie. Umiem wyczuc i obliczyc kiedy zbliza mi sie okres.(opuchniete piersi,bole brzucha na ok 3 dni przed). Czy np dzien,2 dni przed okresem sa najbezpieczniejsze na seks? Bedziemy stosowac tez prezerwatywe. Czy szansa na zajscie w ciaze jest duza?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Nie ma dni najlepszych i najgorszych, najbezpieczniejszych i najniebezpieczniejszych.
Najbezpieczniejsze jest stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych, wtedy można mówić o zminimalizowaniu ryzyka zapłodnienia.
Ani metoda "kalendarzyka" ani stosunków przerywanych, nie są wiarygodnymi metodami antykoncepcji.
Sugerowanie się wyłącznie powiększeniem piersi i bólem jajników jest z punktu widzenia medycyny niewiarygodne.
Najbardziej płodnym dniem jest dzień owulacji i 24h po, kiedy komórka jajowa znajduje się w obrębie jajowodu, a następnie w jamie macicy.
Aby wyliczyć dzień owulacji należy mierzyć, temperaturę i śluz szyjkowy każdego dnia cyklu przez minimum 3 cykle, by można było w przybliżeniu określić dzień owulacji. Ta metoda obliczeń jest skuteczna tylko w przypadku cykli regularnych i prowadzeniu higienicznego trybu życia - wysypiania się, unikania stresu, niespożywania alkoholu, niepalenia papierosów.
Stosowanie antykoncepcji mechanicznej w postaci prezerwatywy to skuteczna metoda antykoncepcji, zakładając, że parter ją prawidłowo założy i nie dojdzie do jej uszkodzenia w trakcie stosunku.