Rozpoczęte leczenie kanałowe w 37. tyg. ciąży

Jestem w 37 tyg ciąży. 3 dni temu miałam rozpoczęte leczenie kanałowe ( usunięcie nwrwu i założony opatrynek) po 2 dniach pojawił się obrzęk i zaczerwienienie dziąsła bez bólu zęba. Wczoraj dentysta na nowo oczyszczal i przeplukiwal jakimś środkiem bakteryjnym. Po kilku godz pojawił się ból zęba dość mocny i pulsujacy także przy nagryzaniu czego nie było po 1 wizycie dentysta mówił ze może pobolewac ale czy aż tak? Czy coś może się dziać złego? Czy będzie potrzebny antybiotyk i czy to bezpieczne

Wskazana powtórna wizyta - otwarcie,wymiana opatrunku,postępowanie miejscowe bez antybiotykoterapii aż do rozwiązania:potem rtg,analiza i stosowne do sytuacji postępowanie.

Witam serdecznie,
Ciężko bez badania klinicznego i zdjęcia RTG (o ile takie było robione) stwierdzić przyczynę dolegliwości. W przypadku leczenia kanałowego, warto aby leczenie odbywało się w koferdamie (specjalnej gumie) i pod mikroskopem, aby mieć pewność o jego poprawnym wykonaniu.
W czasie ciąży, brak możliwości wykonania zdjęcia RTG znacznie utrudnia diagnostykę, szczególnie jeśli chodzi o leczenie kanałowe.
Po urodzeniu należy udać się ponownie do stomatologa w celu kontroli radiologicznej i na dokończenie leczenia.