Rozpoznanie histopatologiczne po usunięciu piersi

Moja mama ma 59 lat i jest po usunięciu piersi. Wynik badania histopatologicznego guza jest następujący: fragment gruczołu piersiowego 6x4,5x3,5 cm, rozcięty. W miejscu rozcięcia nicią zaznaczono żółtawe ognisko 0,6x0,5x0,5 cm o naciekającym wzroście. Ognisko znajduje się 0,7cm od najbliższej płaszczyzny odcienia. Blizna promienista. W jej centralnej części widoczna wczesna przemiana złośliwa w kierunku wysoko zróżnicowanego raka przewodowego - pojedyncze cewy. SMA (-) w IHC. Zmiana usunięta w całości. Co oznacza powyższy opis? Czy w takim przypadku konieczna jest chemioterapia bądź jakieś naświetlania?
ponad rok temu

Witam serdecznie,

U Pani Mamy wykryto nowotwór złośliwy piersi. Decyzję o możliwościach/konieczności włączenia danego rodzaju terapii podejmuje lekarz prowadzący (onkolog) na podstawie wielu czynników - m.in. wiek, obecność przerzutów do węzłów chłonnych, stopień złośliwości guza, obecność receptorów hormonalnych.

Z nadesłanego wyniku można wnioskować jedynie tyle, że pierwotne ognisko raka było dość niewielkich rozmiarów i że jest to rak wysokozróżnicowany, czyli cechujący się mniejszą agresywnością i rzadziej dający przerzuty niż rak niskozróżnicowany.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozmowa z lekarzem prowadzącym. O leczeniu raka piersi piszemy także na stronach naszego serwisu w dziale "Warto wiedzieć".

Pozdrawiam serdecznie