Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 2 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozpoznanie zaburzeń schizotypowych

Witam. Mam 28 lat i leczę się psychiatrycznie z rozpoznaniem zab. schizotypowe. Dręczy mnie poczucie nierealności i sztuczności siebie i otoczenia. Co to za objawy i czy to normalne? Dodam, że rok temu przeszedłem psychozę. Jest to uciążliwe i nie wiem jak się tego pozbyć? Proszę mi pomóc. Dziękuję i pozdrawiam K.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witam Pana. Objawy, o których Pan wspomina są częste przy zaburzeniach schizotypowych - takie trochę poczucie bycia za szybą czy jakiegoś falsyfikatu. Same nie miną niestety. Dobrze, że leczy się Pan u lekarza psychiatry, ale proszę rozważyć wizytę u psychoterapeuty również. Być może praca z terapeutą mogłaby Panu pomóc w stopniowym odnajdywaniu siebie i nabywaniu poczucia prawdziwości/realności.
Pozdrawiam,
M. S-W.

umów wizytę 0

Nie, nie są to objawy normalne - należą do charakterystycznych, osiowych objawów zaburzenia schizotypowego. Zaburzenie to plasuje się na granicy zaburzeń osobowości i zaburzeń psychotycznych, wiąże się z dużym dyskomfortem, odczuciem odrealnienia, dziwaczności, deficytami w kompetencjach społeczno-emocjonalnych. Jeśli chodzi o to zaburzenie - należy je leczyć specjalistycznie. Najlepiej dwutorowo - poprzez podjęcie psychoterapii oraz farmakoterapii. Pozdrawiam.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety