Rozrost prosty po łyżeczkowaniu jamy macicy

Witam. Jestem po zabiegu Łyzeczkowania jamy macicy. lekarz powiedziaŁ mi ze wynik badania histopatologicznego wykazaŁ ze to co zostaŁo usunięte to rozrost prosty. gdy zapytaŁam co to dla mnie oznacza powiedziaŁ ze narazie nie ma się czym martwic. Czy ten rozrost prosty ma cos wspolnego z nowotworem, czy są w nim komorki rakowe.Mam 30 lat a od roku staramy się z męzem o dziecko.Strasznie się boję, co prawda w mojej rodzinie nie było przypadkow raka narządow kobiecych ale inne rodzaje tak.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rozrost prosty jest zmianą proliferacyjną, z minimalnym skręceniem i zagęszczeniem gruczołów oraz obfitym podścieliskiem pomiędzy gruczołami. Od prawidłowego endometrium w fazie wzrostowej różni się zanikiem granicy między podstawową a czynnościową warstwą błony śluzowej macicy. Do oceny ryzyka przemiany rozrostu endometrium w raka podstawowe znaczenie ma atypia komórkowa. Rozrosty endometrium bez cech atypii nie są uważane za stany przednowotworowe.