Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stercz a jego rozrost

Mam 40 lat, wymiary stercza 45x33x47 mm, obj. 36 ml. Po milkcji bez zalegania. PSA: 0,580 ng/ml, RCRP 3,30 mg/l Objawy mogą sugerować łagodny rozrost stercza, tj. częstomocz, ból w okolicach pecherza i cewki moczowej, trudność w rozpoczęciu mikcji, zwężony strumień moczu, wydłużony czas mikcji, osłabienie strumienia moczu i/lub przerwany wyciek moczu, wykapywanie moczu po zakończeniu mikcji. Oczywiście nie występują jednocześnie, ale każda z nich miała miejsce. Najbardziej dokuczliwe są 2 pierwsze. W związku z powyższym mam kilka pytań: a/ czy w moim wieku może to już być łagodny rozrost stercza? Proszę o analizę rozmiarów stercza. A jeżeli tak, to czym spowodowany jest rozrost stercza (patrz wynik PSA)? Czy jaka jest inna dolegliwość dająca podobne objawy? Na USG zmian w pęcherzu i nerkach nie stwierdzono. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
40 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam serdecznie!
Prawidłowe wymiary prostaty to szerokość mniejsza 45 mm, długość mniejsza niż 35 mm oraz głębokość mniejsza od 35 mm. Prawidłowa objętość wynosi z kolei 25 mm3. Jak widać Pana wyniki nieznacznie odbiegają od normy. Przerost w jednym kierunku doprowadził do zwiększenia objętości gruczołum, co z kolei może wywoływać wymienione przez Pana objawy. Możliwe jest jednak także, że dolegliwości spowodowane są infekcją układu moczowo-płciowego niezależnie od przerostu prostaty.
Łagodny przerost prostaty występuje u mężczyzn w różnym wieku, zwykle po 50 roku życia, ale nie jest to reguła. Etiologia nie jest do końca poznana, choć najbardziej prawdopodobną przyczyną są zaburzenia hormonalne.
Nie wspomina Pan nic na temat badania per rectum. Wskazana jest wizyta u urologa, który porówna wspomniane wyniki z obserwacjami dokonanymi podczas badania klinicznego.
Łagodny przerost prostaty objawia się w przeróżny sposób. Zdarza się, że przy dużym  przeroście pacjenci nie zgłaszają dolegliwości, a bywa i tak że niewielkie poszerzenie gruczołu doprowadza do zatrzymania moczu.
Pozdrawiam.

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy