Rozsiane, dość drobne ogniska niedokrwienne

Kobieta , lat 77. Od wielu lat występuje miażdżyca, nadciśnienie i cukrzyca. Od 4 lat kłopoty z pamięcią. Wyniki MMSE-20 KTSP-28 MRI głowy: "Zaniki korowo-podkorowe. W okołokomorowej istocie białej i w środkach półowalnych widoczne są rozsiane, dość drobne ogniska niedokrwienne. Poza tym struktury mózgu o prawidłowych sygnałach , bez cech procesu wypierającego. Komory mózgu nieco poszerzone, nieprzemieszczone. Kąty mostowo-móżdżkowe wolne". Przyczyna? Co można jeszcze wykonać w celu diagnostyki

Lek. Tomasz Budlewski

Każda z wymienionych chorób może być przyczyną. Proponuje udać się do lekarza zlecającego powyższe badanie. Po bezpośrednim badaniu oraz łącznej analizie wykonanego badania będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

Drobne z rozsiane ogniska niedokrwienne są wynikiem miejscowego niedokrwienia kanki mózgowej.
U osób po 50-60 rż najczęstszą przyczyną są choroby układu sercowo naczyniowego, z których jako pierwsze wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytm serca, miażdżyca tętnic domózgowych, hipercholesterolemia, cukrzyca i inne.
Obecność zmian niedokrwiennych świadczy o zwiększonym ryzyku wystąpienia udaru mózgu.
Profilaktyka polega na prawidłowej kontroli wymienionych czynników ryzyka.

Badanie MMSE jest wstępnym badaniem w diagnostyce zaburzeń pamięci, wynik 20 świadczy o zespole otępiennym. Proponuję powtórzyć badanie ewentualnie rozszerzyć o inne testy badające funkcje poznawcze.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli