Rozsiane mikrozwapnienia w wyniku USG jąder

Witam! Przeczytałam tutaj,że można zadać panu pytanie,więc chciałabym skorzystać. Mój chłopak miał robione usg jąder ponad rok temu i wyszło tam,że w obu jądrach rozsiane mikrozwapnienia (wskazana dalsza obserwacja), jakiś tydzień temu robił również usg, nadal to samo, Czy te mikrozwapnienia mają szkodliwy wpływ czy nie należy się tym przejmować? Z góry dziękuję za poradę i anonimowość.Pozdrawiam!

witam,
Mikrozwapnienia w jądrze stwierdzane w USG najczęściej oznaczają uszkodzenie kanalików plemnikotwórczych. Ponieważ nabłonek plemnikotwórczy zanika, błona kanalikowa ulega pogrubieniu, a średnica kanalików zmniejsza się, to tkanka ulega miejscowo zagęszczeniu, co w USG widoczne jest jako drobne, jasne plamki, nazywane mikrozwapnieniami. Istnieje również ryzyko, że w takich "zdegenerowanych" kanalikach obecne są komórki nowotworowe, dlatego obecność mikrozwapnień jest wskazaniem do wykonania biopsji jądra i badania histopatologicznego (ocena tkanki pod mikroskopem). Koniecznym w takim przypadku badaniem jest ocena stężenia we krwi takich hormonów jak FSH, LH, inhibina B, AMH i testosteron. Wyniki tych badań dają dodatkowe wskazówki, jaki jest stan nabłonka plemnikotwórczego.

pozdrawiam