Rozsiane mikrozwapnienia w wyniku USG jąder

Witam! Przeczytałam tutaj,że można zadać panu pytanie,więc chciałabym skorzystać. Mój chłopak miał robione usg jąder ponad rok temu i wyszło tam,że w obu jądrach rozsiane mikrozwapnienia (wskazana dalsza obserwacja), jakiś tydzień temu robił również usg, nadal to samo, Czy te mikrozwapnienia mają szkodliwy wpływ czy nie należy się tym przejmować? Z góry dziękuję za poradę i anonimowość.Pozdrawiam!
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

witam,
Mikrozwapnienia w jądrze stwierdzane w USG najczęściej oznaczają uszkodzenie kanalików plemnikotwórczych. Ponieważ nabłonek plemnikotwórczy zanika, błona kanalikowa ulega pogrubieniu, a średnica kanalików zmniejsza się, to tkanka ulega miejscowo zagęszczeniu, co w USG widoczne jest jako drobne, jasne plamki, nazywane mikrozwapnieniami. Istnieje również ryzyko, że w takich "zdegenerowanych" kanalikach obecne są komórki nowotworowe, dlatego obecność mikrozwapnień jest wskazaniem do wykonania biopsji jądra i badania histopatologicznego (ocena tkanki pod mikroskopem). Koniecznym w takim przypadku badaniem jest ocena stężenia we krwi takich hormonów jak FSH, LH, inhibina B, AMH i testosteron. Wyniki tych badań dają dodatkowe wskazówki, jaki jest stan nabłonka plemnikotwórczego.

pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty