Rozszczep kręgosłupa L5

Mam dziecko w wieku 8 lat, przy badaniu cystografi weszło niezrośnięcie łuku kręgu L5. wykonaliśmy badanie Rtg i wyszło spina bifida L5. Dziecko skarży mi się na ból nóg w nocy nie może spać bo ją bolą nogi, nie raz ma uczucie jakby miała się przewrócić bo nogi robią się jej miękki. Do tych objawów dochodzą jeszcze nawracające infekcje dróg moczowych i neurogenny pęcherz moczowy. Po badaniu neurologicznym lekarz stwierdził, że te objawy co ma córka nie są od kręgosłupa i dziecko może normalnie ćwiczyć na lekcji w-f. Lekarz zapisał jej tabletki NLPZ. Wizyta u ortopedy lekarz stwierdził ,że dziecko jest za małe, żeby miała takie dolegliwości i dostała na rehabilitacje. Po rehabilitacji, córka nie mogła poradzić sobie z bólem nóg, oczywiście córka dostała zwolnienie w-f, na cały rok. Nie ma dnia gdzie córka nie zgłaszałaby mi dolegliwości bólowych, a ja już nie wiem co mam dalej zrobić chodzę od lekarza do lekarza i nic nie wiem, bo nikt nie postawił mi żadnej diagnozy. Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedź, gdzie mam Jeszce się udać. Bardzo dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sam rozszczep kręgu L5 jest wadą prawie zawsze bezobjawową i  nie wymaga żadnego specjalistycznego postępowania. Z powodu opisywanych dolegliwości oraz objawów takich jak pęcherz neurogenny (większość jego przyczyn lokalizuje się w odcinku lędźwiowym np. przepuklina oponowo-rdzeniowa, tłuszczak okolicy lędźwiowo-krzvżowej, zespół zakotwiczenia struny grzbietowej) - proponuję wykonanie badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego, które ostatecznie wykluczy, czy są obecne zmiany w obrębie OUN dające opisane objawy.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!