Rozszerzanie diety u 8,5-miesięcznego dziecka

Witam. Mój syn ma 8,5 miesiaca. Kiedy moge zaczac dawac mu jajeczniczke albo podziubaną paroweczke ? Kiedy bułeczke z masłem ? Nie ma jeszcze zębów a mięsko podawalam mu juz od 5 miesiaca w sloiczkach a od 7 przecieralam juz sama i podawalam w zupkach. Kiedy moge podac jogurty typu danonki? Jak dotąd syn toleruje wszystko co dostaje ale chciałabym wzbogacić mu menu. Synek kręci ostatnio nosem na mleko podawane po południu. Czy moge takie mleczko zastąpić jogurcikiem ? Czy ma to sens ?

Milena Lubowicz

Polecam zapoznanie się z zaleceniami żywieniowymi dla niemowląt:
http://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/0-6-miesiecy/23-schemat-zywienia-dzieci-w-1-roku-zycia
Może Pani mleko zastąpić jogurtem, najlepiej naturalnym, gdyż wszystkie serki typu danonki zawierają dużo cukru, a dzieci łatwo przyzwyczajają się do słodkiego smaku i innych może już nie chcieć jeść. Jajecznicę już można podać, oczywiście nie za często. Parówki nie są specjalnie polecane dla dzieci, gdyż w większości robione są z mięsa najgorszej jakości.
Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Po ukończeniu przez dziecko 8 miesiąca (tzn w 9mż) można podawać dziecku gotowane żółtko. Całe jajko zalecane jest dopiero w 11-12mż, gdyż białko ma silne właściwości alergenne. Nabiał podaje się dopiero w 11-12 mż.
Proszę spojrzeć na zalecenia :
http://pediatria.mp.pl/zywienie/show.html?id=52544
http://pediatria.mp.pl/zywienie/show.html?id=52545

W razie wątpliwości proszę zapytać pediatrę podczas wizyt bilansowych.
Pozdrawiam