Rozszerzanie diety u dziecka w wieku 8 miesięcy

Witam moje dziecko ma 8 miesięcy,wprowadzamy mu nowe produkty do diety,ale również próbuje nowych kosmetyków (ostatnio Nivea extra soft) i zauważyłam że na twarzy córki pojawiły się czerwone plamy,jakby pomarszczone,dotykalsm ale skórka jest delikatną,nie mocno sucha.Te plamy są tylko na twarzy, niekiedy bledną,a po nocy często są intensywniejsze. Nie wiem czy przyczyny bardziej szukać w pożywieniu (ostatnio córka podgryzala bułkę-gluten,)czy w kosmetykach?

Ponieważ rozszerzanie diety w tym wieku jest bardzo ważne radziłabym zrezygnować na jakiś czas z eksperymentow z kosmetykami i wrócić do typowych kosmetyków dla niemowląt (najlepiej dla skóry wrażliwiej). Wtedy może Pani rozszerzać dietę dziecka i obserwować jak reaguje na nowe produkty uzyskując wiarygodne informacje. Nie da się bowiem inaczej niż wykonując odpowiednie badania stwierdzić który z dwóch nowo wprowadzonych czynników jest alergizujący.

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności poleciłabym zmienić kosmetyki drogeryjne na naturalne.

Dla dzieci (dla dorosłych zresztą też) najlepszymy kosmetykami są te naturalne, pozbawione konserwantów, parabenów, parafiny - polecam takie produkty jak oliwki - świetnie sprawdza się oliwa z oliwek, ponadto masło shea czy kokosowe - świetnie nawilżają, podbnie olejek ze słodkich migdałów. Każde z tych preparatów stosować po kąpieli, na czystą skórę. W niedużych ilościach - mogą zostawiać tłuste plamy na ubraniu, pościeli.

Jeżeli mimo zmiany kosmetyków - po 2-3 tygodniach plamy na skórze będą się utrzymywały należy wyłączyć gluten znów na 2-3 tygodnie i obserwować maleństwo.

Szanowna Pani,
Pierwszym krokiem powinno być odstawienie nowego kosmetyku - to po jego użyciu zauważyła Pani zmiany. Jeżeli zmiany skórne dalej będą występować będzie trzeba szukać przyczyny w pożywieniu i pomocna może być wizyta u lekarza.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl