Rozwarcie w 15 tygodniu

Mam pytanie jestem w 15 tygodniu ciązy i lekarz powiedział że mam już rozwarcie w 20 tygodniu ma mieć zakładany pessar . Jest to moja druga ciąża w pierwszej był też problem z rozwarciem ale to dopiero w szóstym miesiącu. Dziecko urodziło się w 37 tygodniu ale brałam tylko fenoterol. Czy donoszę tą ciąże po założeniu pessaru??

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Pessarium da Pani dużą szansę na donoszenie ciąży, proszę się nie martwić! Często po założeniu krążka stosuje się także leki hamujące skurcze macicy (m.in. fenoterol), co dodatkowo zabezpiecza przed porodem przedwczesnym. Oprócz tego bardzo ważny w przypadku zagrażającego porodu przedwczesnego jest oszczędzający tryb życia (unikanie wszelkich wysiłków, czasem nawet wyłącznie leżenie). Pozdrawiam serdecznie.