Rozwiercanie zęba i wypełnianie ubytków

Mam wizytę u stomatologa za tydzień. Miałem robiony przegląd ogólnie mam na 3 zebach początek pruchnicy (ja tam nic nie widzę) ale ja pani pokazałem ze między jedynka a dwójką mam naprawdę mała brązową plamke[plamka jest na jedynce] nawet pani która robiła mi przegląd nawet nie zauważyła tej plamki bo jest malutka ja ją wyczułem nicią pani ja zobaczyła i powiedziała ze można tam dać wypełnienie biała plomba 120zl bardzo się obawiam czy ona mi tego mocno nie rozwierci i czy to będzie widać

Piotr Pilarski

Stomatolog musi rozwiercić aby usunąć fragment chorego zęba. Gdy zbyt mało usunie ząb będzie psuł się dalej od plombą. Jeśli Pan się nie zdecyduje na leczenie to ząb cały zostanie zniszczony przez próchnicę i wtedy na pewno będzie widać. Decyzja oczywiście należy do Pana.

Pozdrawiam.

Witam,
stomatolog robiąc przegląd jest w stanie wykryć próchnicę, z której pacjent może sobie nie zdawać sprawy (po to się też między innymi do tego stomatologa chodzi).
Lekarz jest w stanie powiedzieć czy dany ubytek lub początkowa próchnica jest do leczenia (opracowanie/wypełnienie) czy jest konieczna obserwacja.
Co do przebarwionej plamki - jeśli jest to problem estetyczny dla Pana to prawdopodobnie jedyną opcją jest opracowanie i wypełnienie materiałem kompozytowym - odpowiednio dobrany materiał jest taki sam jak kolor zęba. Co do "rozwiercenia" - znosi się tylko tyle tkanek zęba ile jest konieczne. Jednak pani Doktor może ( i pewnie to zrobiła) ocenić czy to jest aktywna próchnica czy tylko przebarwiona plama próchnicowa.