Rozwiodłam się z mężem, bo mnie zdradzał i nagle zaczęłam tęsknić, pomimo iż jestem w nowym związku

Rozwiodłam się z mężem, bo mnie zdradzał, nagle zaczęłam tęsknić, pomimo iż jestem w nowym związku! Co się dzieje z człowiekiem w takiej sytuacji, ja sobie nie umiem poradzić. Mąż zaczął nalegać na powrót, pisał jak bardzo mnie kocha, jak tęskni, że mam wrócić. Byłam twarda, nie uległa i nagle coś pękło, ja zaczęłam chodzić, płakać i myśleć o nim, a jestem z mężczyzną, którego kocham i mi na nim zależy. Czy zdarza się, że kochamy dwie osoby naraz i co robić, bo siły nie mam do życia, chcę być szczęśliwa i zapomnieć, a ciągle oglądam się za siebie (z byłym mężem mam dwójkę dzieci i byliśmy 10 lat, zdradził mnie, poniżał, a ja nadal myślę o nim, choć kocham obecnego mężczyznę). Jak mam sobie pomóc...? Błagam o pomoc.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Prawdopodobnie wyparła Pani uczucie, które wróciło do świadomości ze zdwojoną siłą, kiedy emocje już opadły. Z Pani listu wynika, że Państwa związek był naznaczony toksycznością, na co wskazywałby fakt, że - jak sama Pani pisze - mąż Panią poniżał.

Aby wyrwać się z trudnej relacji, ludzie często wypierają uczucia, które zachęcają ich do powrotu do związku (miłość, poczucie przywiązania, pragnienie bliskości itp.), które jednak po jakimś czasie dają o sobie znać. Zachęcałabym Panią do wizyty u psychologa. Dobrze byłoby porozmawiać z takim specjalistą, aby domknąć sytuację z Pani mężem. Pisze Pani: "chcę zapomnieć", "bo mnie zdradził" itp., ale ważne jest uświadomienie sobie, co dokładnie Pani czuje, "przetrawienie" wszystkich nieprzyjemnych uczuć, upewnienie się, w którym związku chciałaby się Pani rozwijać i radykalne wybaczenie (dla Pani wewnętrznego poczucia harmonii, nie musi to być równoznaczne z powrotem do męża). Myślę, że przejście przez te etapy wraz z psychologiem pomoże Pani pozbyć się wewnętrznych rozterek i uwolnić się od bolesnych wspomnień. A to pomoże Pani zbudować trwałą i głęboką relację opartą na zaufaniu.

Serdecznie Panią pozdrawiam!