Rozwód z mężem a tęsknota dziecka za ojcem

Jestem rozwódką przez10miesięcy ex odwiedził dziecko(5l) 5razy na początku nie chciała go widzieć rozmawiać mówiła że nienawidzi.O wyjeździe do niego nie chce nawet słyszeć.Niedawno powiedziała,że chce tylko żeby on ją odwiedzał.Po rozwodzie powiedziałam że teraz tata będzie co sobota(ustalone przez sąd).Ale od listopada nie był ani razu.bierze kalendarz i pyta kiedy sobota.A później dlaczego tato nie przyjechał mówiłaś że w soboty będzie.Co odpowiedzieć ona bardzo tęskni mimo że twierdzi że nie

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
to bardzo trudna sytuacja zarówno dla Pani, jak i dla dziecka. Nie wiem w jakich relacjach jest Pani z byłym mężem, ale jeśli jest to możliwe proponuję rozmowę, w której ustalą Państwo częstotliwość spotkań ojca z dzieckiem. Być może jeśli nie jest możliwe spotkanie to chociaż telefon z jego strony. Może jednak być również taka sytuacja, że Pani były mąż nie ma potrzeby kontaktowania się z dzieckiem. To również jest możliwe i w tej sytuacji niewiele może Pani zrobić. Podczas rozwodu dorośli czasem zapominają, że odchodzą od partnera/partnerki, ale nie od dziecka. Rodzicami pozostaje się całe życie. Niestety nie dla wszystkich jest to tak oczywiste.
Jeśli chodzi o Pani emocje w tej sytuacji... Z Pani słów wynika, że to niezmiernie trudne jest również dla Pani. Może rodzić wiele trudnych uczuć, z którymi niełatwo sobie poradzić. Proszę pamiętać, że zawsze jest opcja rozmowy z psychologiem, który wysłucha, pomoże zrozumieć.
Pozdrawiam

Witam. To bardzo przykre, ale dobrze by było dźwignąć te emocje. Nie ma co za dużo mówić dziecku aby nie obciążać je emocjonalnie. Niech więcej Pani nie mówi kiedy tata przyjedzie aby dziecko nie czuło zawodu, skoro były mąż jest niesłowny. Przy okazji moze warto mu wspomnieć (choć to zależy jaką macie relacje, czy nie konfliktową), że dziecko pyta, teskni i czeka na sobotę skoro tak miala powiedziane.
Magdalena Brabec

Witam, sytuacja rzeczywiście jest bardzo trudna. Wydaje mi się, że nie da się znaleźć prostego rozwiązanie i podać je przez internet. Zastanawiam się, czy jest możliwość, aby Pani razem z byłym mężem wybrała się na konsultację małżeńską lub mediację. Sprawy dotyczące dzieci trzeba ze sobą uzgadniać nawet (a może przede wszystkim) po rozwodzie. Pozdrawiam