Rozwój 15-miesięcznej córki

WITAM SERDECZNIE MAM PYTANIE ODNOŚNIE ROZWOJU DZIECKA .MOJA CÓRKA MA 15 MIESIĘCY ROZUMIE ALE NIE MOWI MAMA CZASAMI TYLKO POWIE TATA DAJ PO SWOJEMU STRASZNIE KRZYCZY CZY MAM SIĘ TYM NIEPOKOIĆ ??JEST STRASZNIE NIE GRZECZNA WALI GŁOWĄ O ŚCIANĘ

W kwestii rozwoju werbalnego w tym wieku mieści się on jeszcze w granicach normy. Uderzenia głową o ścianę mogą być zarówno wyrazem złości czy frustracji, ale także stanowić sposób na samouspokojenie. Warto przyjrzeć się w jakich konkretnie sytuacjach córeczka tak robi i jak Państwo reagują (czy np nie ustępują jej wtedy?), zachęcam także do wprowadzenia jasnych zasad wychowania, konsekwencji i stanowczości w sytuacjach stawiania córeczce granic. Jeśli chciałaby Pani skorzystać z wsparcia w roli mamy, można zgłosić się do psychologa rodzinnego.

Witam

Dziecko w wieku Pani córki powinno wypowiadać pierwsze słowa. Repertuar może być różny od kilku do kilkunastu.
Proszę wspomagać rozwój mowy oglądając wspólnie książeczki i omawiając co znajduje się na obrazkach, bawiąc się i nazywając przedmioty z otoczenia dziecka. Jeśli mimo podjętych kroków w przeciągu najbliższych 2-3 miesięcy sytuacja nie ulegnie zmianie proszę udać się na konsultacje do logopedy, który oceni rozwój córki.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl