Rozwój 18-miesięcznego dziecka

Witam mam pytanie jestem mama synka 18m synek malo mowi bardzo czesto bawi sie raczkami paluszkami lubi sie z bawic ze mna z mezem i naszym starszym synem ze slow ktore mowi to tata dada i jakies gloski pojedyncze jak cos od nas chce pokazuje palcem i mowi ti obawiam sie autyzmu czy to krecenie i zabawa paluszkami krecenie sie wokol wlasnej osi moga o tym swiadczyc?

Charakterystycznymi cechami dzieci autystycznych jest pomijanie etapów rozwojowych, np. dziecko nie raczkuje albo nie gaworzy. Dzieci, które mają autyzm, chętnie bawią się z innymi, aczkolwiek odnosi się wrażenia, jakby patrzyły przez osobę, a nie na osobę. Mają nadmierna potrzebę bliskości, przytulania albo wręcz przeciwnie stają się jakby sztywne, gdy się je przytula. Zabawa paluszkami, która Panią zaniepokoiła — może przypominać opisywane w wielu źródłach zachowania stereotypowe. Jednak należy wsiąść pod uwagę to, iż tak owe zachowania charakteryzują się powtarzalnością, przymusem. Dziecko powtarza taką czynność za każdym razem w taki sam sposób i bardzo złości się, gdy coś mu przeszkadza. Dzieci z autyzmem bardzo lubią powtarzalnością. Na wszelkie zmiany czy to rytmu dnia, czy otoczenia reagują nadmiernym pobudzeniem o zabarwieniu lękowym. Nie lubią hałasu, tłumu. Proszę zajrzeć na stronę fundacji Na Niebiesko, wspaniali ludzie z ogromnym doświadczeniem. Każda mama ma obawy związane z tym, czy jej dziecko rozwija się prawidłowo i to dobrze, bo taka nasza rola, ale proszę spokojnie obserwować synka. Czasem pojedyncze słowa to zdanie takie jak np. auto jedzie, a zabawa paluszkami to zwykła ciekawość poznawcza własnego ciała.

Dzień dobry,
niestety nie ma możliwości dokonania diagnozy dziecka poprzez poradę online. Objawy i zachowania o których Pani wspomina mogą być niepokojące, nie są jednak jednoznaczne z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Autyzm należy do zaburzeń całościowych, w których uwidacznia się wiele różnorakiego rodzaju deficytów w zakresie komunikacji, relacji społecznych z rówieśnikami i dorosłymi oraz brakiem elastyczności w zachowaniach (złe znoszenie zmian). Aby postawić diagnozę lekarz psychiatra musi zbadać różne obszary funkcjonowania dziecka, pojedynczy objaw lub nawet ich para (np. zabawa paluszkami, kręcenie się) nie może być podstawą do orzekania o autyzmie. Zachowania dziecka które Pani opisuje mogą wskazywać np na zaburzenia integracji sensorycznej. Jeżeli stan dziecka Panią niepokoi zachęcam do konsultacji dziecka ze specjalistami, na badanie można udać się do rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej bądź do psychiatry dziecięcego. Dobrym pomysłem wydaje się być też skorzystanie z usług specjalistycznych ośrodków zajmujących się wczesną diagnozą dzieci w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu, w Warszawie taką placówką jest np. centrum SOTIS.
pozdrawiam i życzę sukcesu

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Najlepiej będzie skonsultować się z psychologiem. List jest zbyt krótki i zawiera za mało informacji aby cokolwiek moc powiedzieć. Myślę, że konsultacja da odpowiedź i Panią uspokoi.
Pozdrawiam AM