Rozwój 2,5-letniej córki

Witam moja córka ma 2,5 roku i niepokoje sie jej rozwojem.Mówi tylko mama,baba i troszeczke jakby gaworzy.Nie rozumie wogóle co do niej mówie,nie umie pokazać części ciała czy nawet najprostszych odgłosów zwierząt.Jestem w trakcie zapisania na konsultacje logopedyczną

Czy córeczka nadal używa smoczka. Jeżeli tak proszę zaprzestać jego używania. Inne okoliczności również są bardzo ważne diagnostycznie, których logopeda może nieuwzlędnić np. przebieg ciąży, przebyte choroby lub urazy, uwarunkowania genetyczne. Zachęcam w pierwszej kolejności jednak do pełnej konsultacji z psychologiem dziecięcym

Witam Panią,
Prawidłowy rozwój mowy zależy od dojrzałości układu nerwowego, spostrzegania słuchowego, pamięci i koncentracji. Dlatego opóźnienie rozwój mowy u 2,5 letniego dziecka może być symptomem pewnych nieprawidłowości rozwojowych, które wcześnie zdiagnozowane dają szanse wspomagania rozwoju i usprawniania dziecka.
Zawsze zatem warto skonsultować dziecko nie tylko z logopedą, ale również z psychologiem dziecięcym oraz neurologiem. Konieczne jest podjęcie systemowej, całościowej intensywnej terapii prowadzonej w domu we współpracy z lekarzem i terapeutą.
Niezwykle ważne jest badanie dominacji stronnej, ustalenie dominacji ręki i sprawdzenie dominacji ucha. To wszystko ma ogromny wpływ na opanowanie systemu językowego.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn

Dzień dobry. Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Córeczka mówi tylko kilka słów i gaworzy, ma też problem z rozumieniem mowy. Radziłbym udać się z Dzieckiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu
http://www.logo-ped.gda.pl