Rozwój 4-letniego dziecka a wizyta u psychologa

Witam.Mam pytanie dotyczące dziecka 4 letniego.Dziecko mało mówi, wszystko rozumie, zna kilkanaście słów i zwrotów,rozróżnia kolory.Przy obcych wogóle sie nie odzywa,natomiast w domu buzia sie nie zamyka. Zwraca uwage również fakt że dziecko jest pedantyczne, wszystko układa dokładnie i z dużą starannością.Czy to indiwidualna cecha charakteru czy już problem? Logopeda sugeruje konsultacje z psychologiem. Na czym polega takie badanie u psychologa? prosze o radę.Co robić w tej sytuacji?

Witam,
przez portal internetowy nie można ocenić rozwoju, czy zachowań dziecka. Z tego względu nie mogę odpowiedzieć na Pani pytanie odnoszące się do stopnia rozwoju, czy ewentualnie pojawiających się zaburzeń. Myślę jednak, ze warto skonsultować się z psychologiem zgodnie z sugestią logopedy. Specjalista w indywidualnym kontakcie będzie w stanie zebrać dokładne informacje dotyczące rozwoju dziecka i ewentualnie przeprowadzić odpowiednie badania testowe. Warto, aby Pani wiedziała, że badanie psychologiczne nie jest badaniem inwazyjnym, z tego względu nie ma przeciwwskazań do poddania go dziecku. Dzięki przeprowadzonej diagnostyce uzyska Pani więcej informacji na temat swojego dziecka. W razie ewentualnie zauważonych trudności specjalista będzie mógł również zaproponować stosowne oddziaływania, które maja za zadanie stymulowanie odpowiednich sfer funkcjonowania dziecka.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Witam,

trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, kontakt przy pomocy Internetu, nie dostarcza danych które są niezbędne do ustalenia przyczyn trudności, które Pani opisuje.Jedynie kontakt bezpośredni z dzieckiem i rodzicami, pozwala na postawienie diagnozy.
Przyczyn takiego zachowania dziecka i trudności w obszarze komunikacji werbalnej może być wiele. Logopeda ma słuszność potrzebna jest wizyta u psychologa i kompleksowa ocena rozwoju dziecka.Badanie przeprowadzane przez psychologa obejmuje obserwację zachowania dziecka i matki , rozmowę kliniczną oraz wywiad i testy do badania poziomu rozwoju psychomotorycznego.
Co robić? Warto poszukać sposobów wsparcia rozwoju dziecka a takie spotkanie z psychologiem, umożliwi zbudowanie schematu programu naprawczego. Mam wrażenie, że tego Pani poszukuje!

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?ref=hl