Rozwój dzieci z ciąży bliźniaczej

Witam.Moje bliźniaki maja 3 miesiące i 10 dni.Urodziły sie pod koniec 37 tyg przez cc.Jeden z bliźniaków słabo podnosi glowę przy leżeniu na brzuchu,nie może obrócić się na bok mimo,że bardzo chce to zrobić i denerwuje się przy tym i płacze.Jest przy tym dobrze rozwinięty umyslowo,gaworzy,uśmiecha się i wygląda na to,że wiele rzeczy już rozumie.Drugi bliźniak już dawno bez problemu obraca się na bok,lepiej trzyma główkę.Czy to mieści się w granicach normy,bo pediatra wspominał o rehabilitacji,a wtedy jeszcze maluch nie miał nawet trzech miesięcy.Czy to może być objaw porażenia mózgowego dziecięcego?

to problemy z napięciem mięśniowym , prawdopodobnie ma wzmożone napięcie grzbietu, wymaga oceny rozwoju, oceny napięcia mięśni, sprawdzenia odruchów ewentualnie USG przez ciemiączko czy doszło podczas ciązy lub porodu do niedotlenienia bo konsekwencją niedotlenienia często są przejściowe problemy z napięciem i wtedy należy dziecko rehabilitować bo wzmożone napięcie przeszkadza w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju. Dzieci wcześniaki powinny być ćwiczone od 2 m. ż. bo często mają problemy z napięciem. Mózgowe porażenie rozpoznaje sie dopiero po około 18 m.ż. jak dziecko nie nadgoni zaległości w rozwoju ruchowym i ma nieprawidłowości w badaniu neurokinezjologicznym i w USG ( lub RM) mózgu