Rozwój dziecka w wieku 2,5 roku

witam jetem mama 2,5 letniego synka synek malo mowi ała,bach,am nie i to wszystko jest pogodnym i wesolym dzieckiem nasladuje wszystkie gesty miny.niezawsze reaguje na imie kontakt zwrokowy tez nie zawsze ale jest tak czasami ze dlugo sie sie patrzy w moje oczy gdy mu czytam ksiazki gdy czegos mu zabraniam to jest placz choc nie zawsze chodzi ladnie za raczke ogolnie lubi sie smiac przytulac,nie boi sie obcych ludzi ani dzieci ani zwierzat prose mi powiedziec czy mam sie czyms martwic?

Witam....

Z tego co Pani napisała synek rozwija się prawidłowo. Niektóre dzieci zaczynają mówić później czasami nawet do 3,5 r.ż używają pojedynczych słów. Proszę go obserwować,ale nie przejmować się nadmiernie tym, że mówi pojedyncze wyrazy. Jako rodzice często boimy się o swoje dzieci, porównujemy ich rozwój z innymi dziećmi a tym czasem każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Pozdrawiam serdecznie.

Myślę że wszystko jest w porządku. Mowa rozwija się w różnym stopniu u różnych dzieci i może mieć swój "pik" w innych okresach. Proszę się nadmiernie nie przejmować, gdyż z pani opisu wynika że dziecko rozwija się prawidłowo. Proszę obserwować i ewentualnie za rok, jeśli mowa nie zacznie się przez ten czas rozwijać, udać się na konsultację psychologiczną. Pozdrawiam

Na pewno dziecku jest potrzebna pomoc logopedy, diagnoza psychologa określi, czy potrzebna jest dziecku terapia. Niepokojące są objawy: mowa nisko rozwinięta, poziom kontaktu wzrokowego /unikanie, patrzenie wgłąb, a nie na osobę/ . Należy również przyjrzeć się, czy w domu nie ma nadmiaru bodźców /telewizor, muzyka, itp./
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Uwagę zwraca słabiutki rozwój mowy. Logopedzi alarmują, że w wieku dwóch lat dziecko powinno wypowiadać około dwustu słów. Trzeba skonsultować się z logopedą i zapewne podjąć terapię w tym kierunku.
Pozdrawiam AM