Rozwój dziecka w wieku 25-miesięcy

Wnuk-25 m-cy , mówi tylko nie, na samochody - brum, brum, jak chce pić to woła pu . Ostatnio zaczął mówić taj tzn. daj . Czasem uda mu się zrobić papa , ostatnio nawet to potwierdził słowem pa , poza tym ani mama ani tata, nie wskazuje części ciała , czasem tylko wykona jakieś polecenie . Jest bardzo ruchliwy i sprawny fizycznie : wchodzi i schodzi po schodach , bawi się b. chętnie w a kuku , wskazuje palcem, na spacerze jednak jeśli nie idziemy tam gdzie on chce iść jest histeria.

Witam
Rozwój mowy, może być przesunięty nawet o pół roku.
Dopiero gdy minie trzeci rok życia, a dziecko wypowiada
tylko kilka słów, należy skontaktować się ze specjalistą .
Jeżeli dziecko, poza opóźnieniem rozwoju mowy, rozwija się
normalnie, należałoby przede wszystkim sprawdzić
jego rozumienie mowy. Brak owego rozumienia jest wyraźnym
sygnałem, iż możemy mieć do czynienia ze stanem patologicznym.
Proszę też zwrócić uwagę, czy dziecko utrzymuje kontakt wzrokowy,
czy dziecko prawidłowo reaguje na polecenia: np. „gdzie jest kotek?,
„podaj misia”, „przynieś buciki” itp.
W celu orientacyjnego sprawdzenia słuchu dziecka wypowiadamy szeptem
(stojąc z tyłu, za dzieckiem) polecenia.
Jeżeli dziecko wie, co znaczą nazwy i określenia przedmiotów oraz czynności,
wykonuje polecenia, jego rozwój intelektualny jest w normie,
nie wykazuje znacznych zaburzeń ruchowych narządów mowy
i ma prawidłowy słuch, a mimo to mówi niewiele lub wcale,
możemy oczekiwać, że mamy do czynienia z prostym opóźnieniem
rozwoju mowy.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jednak zwrócić się
o pomoc do logopedy, ponieważ wczesna stymulacja rozwoju
mowy zwiększa szansę na jej powodzenie.
Trzeba bowiem pamiętać, że prosty opóźniony rozwój mowy może
powodować wady wymowy.
Jeżeli zauważy Pani coś niepokojącego, np., brak reakcji na polecenia,
brak kontaktu wzrokowego, to również proszę razem z dzieckiem
udać się do lekarza.
Pozdrawiam serdecznie

Dodatkowo warto przyjrzeć się czy chłopiec reaguje na swoje imię, komunikuje potrzeby (a nie używa ręki dorosłego jak narzędzia), potrafi współdzielić uwagę (np pokazując coś komuś sprawdza, czy ten ktoś na to patrzy), chętnie wchodzi w kontakt z innymi ludźmi (dorosłymi, dziećmi) oraz czy w innych obszarach rozwija się w sposób adekwatny do jego wieku. Z tymi obserwacjami w razie wątpliwości, warto zgłosić się do pediatry. Doradzi najlepsze sposoby wspierania rozwoju Malucha, a w razie potrzeby skieruje do specjalisty (psycholog dziecięcy, logopeda itp).