Rozwój intelektualny 11-miesięcznego dziecka

Witam, jestem mamą 11, 5 miesięcznego Synka.Ostatnio zaczął martwić mnie jego rozwój intelektualny( fizycznie również nie jest najlepiej, ma obniżone napięcie mięśniowe, jest rehabilitowany, robi postępy). Otóż Synek nie pokazuje palcem, nie naśladuje papa brawo itp, na imię raz reaguje raz nie.Interesują Go zabawki i inne przedmioty, wszystko chce wziąć do rączki, lubi wyrzucać.Nie mówi,jedynie gaworzy.Nawiązuje kontakt wzrokowy,uśmiecha się.2 miesiące temu był u pedagoga i było ok.

Lek. Tomasz Budlewski

Prosze udać się do pediatry i powiedzieć jej o Pani obawach. Ja bez badania dziecka nie jestem w stanie udzielić porady przez internet.

Witam

Brak gestu wskazywania, brak pierwszych słów, brak reakcji na imię może oznaczać pewne opóźnienie rozwoju psychoruchowego dziecka. U tak małych dzieci rozwój fizyczny i poznawczy przebiegają równolegle, wiec jeśli występuje problem z napięciem miesniowym jednocześnie może występować opóźnienie rozwoju społecznego. Aby upewnić się, że jest to jedynie opóźnienie rozwoju a nie zaburzenie proszę skonsultować się z pediatra oraz psychologiem dziecięcym.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl