Rozwój mowy u 30-miesięcznego dziecka

syn 30 mies.(orm)od trzech tyg. zaczal dopiero powtarzac slowa po kims(znieksztalcone,niewymawia wszystkich glosek)ale zapytane za chwile co to nieodpowie,do tej pory niepowtarza dzwiekow zwierzat niewskazuje obrazkow w ksiazeczce jest w stanie pokazac na zywo tylko te rzeczy ktore zna z codzienn. uzytku,neurologop.straszyl nas afazja ale jesli dziecko zaczelo powtarzac slowa to czy istnieje obawa ze to afazja?czy badac dziecko pod katem zes. aspergera(syn ma zab.si,nadpobudliwosc.jest agresywny

Witam

W przypadku Pani Syna pewne jest tylko to ze ma opóźniony rozwój mowy. Jeśli dodatkowo Syn przejawia inne zaburzenia to warto szukać przyczyny tego stanu. W zależności o nasilenie objawów w różnych sferach może to być zarówno autyzm, zespół Aspergera jak i afazja dziecięca.
Proszę poszukać w swojej okolicy ośrodka diagnostycznego, w którym zespół specjalistów na podstawie wywiadów oraz obserwacji postawi diagnozę.
Do tego czasu warto podjąć terapię która może pozytywnie wpłynąć na rozwój mowy u Syna niezależnie od diagnozy.
Polecam metodę krakowska prof. Jagody Cieszynskiej. Proszę na stronie poszukać terapeutów pracujących ta metoda w Pani okolicy.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Już 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Syn ma 30 miesięcy i dopiero niedawno zaczął powtarzać słowa i to jeszcze w zniekształconej formie, ale nie powtarza wyrażeń dźwiękonaśladowczych i nie wskazuje przedmiotów - to bardzo niepokojące. Jak jest z rozumieniem mowy? Proszę nie zwlekać, tylko udać się na konsultację do logopedy specjalisty neurologopedy, który jest także terapeutą SI oraz lekarza neurologa. Pisze Pani, iż Syn jest nadpobudliwy i ma zaburzenia SI - czy to Pani własne obserwacje, czy też był już diagnozowany pod kątem zaburzeń przetwarzania sensorycznego? Nadpobudliwość oraz ew. zaburzenia SI destabilizują rozwój dziecka. Co do diagnozy pod kątem autyzmu - czy zauważyła Pani jakieś symptomy mogące świadczyć o autyzmie?
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl