Rozwój zdolności manualnych u dziecka

Moj synek od wrzesnia chodzi do przedszkola powiem wprost od malego nie lubił rysowac. cos tam narysuje ale niechętnie. Dlaczego w przedszkolu naciskaja tak na rysowanie: ja rowniez nie umie rysowac!!! moze jak synek podrosnie to bedzie lepiej mu to wychodziło. czy to cos oznacza, ze nie chetnie bierze do reki kredkę?. Woli bawic sie klockami, plasteliną, modeliną. Pani zwróciła na to uwagę, czemu synek nie rysuje?? dziękuje.....pozdrawiam

Rysowanie jest przygotowaniem do późniejszej nauki pisania - dziecko uczy się prawidłowego chwytu kredki/długopisu, ćwiczy sprawność manualną dłoni i ręki, koordynację wzrokowo-ruchową. Nie chodzi o to, by synek rysował "ładnie", ale by ćwiczył - z czasem będzie mu łatwiej trzymać się wyznaczonych konturów etc. Warto zachęcać dziecko do rysowania, by się nie uprzedził. Może Pani wybrać wraz z nim ulubioną kolorowankę, porysować razem z nim. Należy chwalić jego starania, nie krytykując niedoskonałych efektów. Oczywiście lepienie z plasteliny etc. także sa bardzo rozwijające, więc proszę z nich nie rezygnować.
pozdrawiam :)

Witam serdecznie

W przedszkolu pedagodzy zwracają uwagę czy dzieci potrafią rysować, ma to związek z rozwojem motoryki, dzięki ćwiczeniu dzieci w rysowaniu, malowaniu, wycinaniu, lepieniu, dziecko ćwiczy rączkę , co potem ma wpływ na uczenie się pisania w szkole.
Pozdrawiam ciepło
A. Ręklewska psycholog