Różyczka a uciskanie uszek u rocznego dziecka

Mój roczny synek przechodził dwa miesiące temu różyczkę. Z tyłu głowy, po prawej stronie wyszedł mu węzeł chłonny, który po kilku tygodniach zniknął. Jednak już wtedy zauważyłam, że maluch często drapie się, ciągnie lub grzebie przy uszkach, a szczególnie przy prawym uchu. Uciskałam uszka żeby sprawdzić czy go boli, ale nie reagował, uszka nie są czerwone, ani powiększone. Czy może to mieć coś wspólnego z przebytą chorobą czy może jest to efekt ząbkowania i nie powinnam się martwić?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
To że maluch skupia swoją uwagę na uszku prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z przebytą różyczką. Gdyby rozwijało się zapalenie ucha dziecko prawdopodobnie nie pozwoliłoby w ogóle dotykać bolących miejsc. tak jak Pani podejrzewa całość objawów może mieć związek z ząbkowaniem.