RTG klatki piersiowej a tomografia komputerowa

Opis rtg klatki piersiowej. Widoczne pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Sylwetka serca w normie. Nieco szerszy cień lewej wnęki o wyglądzie naczyniowym. Nie zgłaszam żadnych dolegliwości. Było to tzw. badanie okresowe. Czy taki wynik powinien być poszerzony o TK ? Może to być najprawdopodobniej malformacja naczyniowa, zmiana zapalna, sarkoidoza a nawet coś poważniejszego ?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Za 3-6 miesięcy należy wykonać badanie kontrolne RTG. Jeśli zostanie opisana progresja zmian (niezbędne zdjęcie wykonane teraz do porównania) wtedy należy rozszerzyć diagnostykę.
W tej chwili nie ma powodów do niepokoju.

radiolog opisując cień wnęki sugeruje że może on mieć tło naczyniowe więc niegroźne tym niemniej uważam za wskazane rozszerzenie diagnostyki przynajmniej o kolejne RTG tym razem w tzw projekcji bocznej.
pozdrawiam
marcin koncewicz