Rtg klatki piersiowej - cechy zastoju w krążeniu małym?

Serce z przewagą lewej komory. Płuca miernie rozedmowe bez zagęszczeń. Cechy niewielkiego zastoju w krążeniu małym. Przepona wolna. Od kilku lat leczę się na nadciśnienie tętnicze.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przedstawionym wyniku badania rtg klp, widać powikłania wieloletniego nadciśnienia tętniczego, a mianowicie przerośniętą lewą komorę. Z kolei skutkiem przerostu lewej komory jest niewydolność lewokomorowa serca (w skutek pogorszenia jej funkcji) i to objawia się między innymi zastojem w krążeniu małym, tzn. płucnym. Mogą temu towarzyszyć dolegliwości w postaci kaszlu oraz duszności, zwłaszcza w godzinach nocnych (podczas leżenia). Wynik należy skonsultować z lekarzem w celu włączenia leków krążeniowych, ewentualnie do rozważenia jest wykonanie badanie echo serca przezklatkowego.

Płuca miernie rozedmowe najczęściej są konsekwencją wieloletniego palenia (również biernego). Jeżeli jest Pani paląca osobą, zalecałbym porzucenie nałogu.

Serdecznie pozdrawiam!