RTG klatki piersiowej męża

Proszę o komentarz poniższego opisu: W prawym kącie przeponowo-żebrowym widoczne jest niewielkie skupisko zagęszczeń siateczkowych o niejasnym charakterze - zmiany pozapalne? Poza tym pola płucne zmian nie wykazują. Cień serca i naczyń dużych w normie. Z uwagi na przebytą w marcu antybiotykoterapie proponuję wykonanie kontrolnego badania za ok. 4 tyg. Dodam, że mąż przechodził niedawno zapalnie górnych dróg oddechowych, brał antybiotyk. Czy jest możliwe, aby takie zmiany były po zapaleniu? Ponadto w 2005 roku miał nowotwór jądra (seminomę), a w 2006 mięsaka histiocytarnego. Jest pod kontrolą onkologa, badania kontrolne do tej pory były w porządku.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie jedynie opisu badania, nie posiadając poprzednich zdjęć do porównania, a przede wszystkim nie posiadając informacji na temat pacjenta (dolegliwości, wywiady itp.), nie jestem w stanie prawidłowo zinterpretować tego przypadku.

Opisywane zmiany mogą odpowiadać zmianom pozapalnym, jednak zapewne są to zmiany starsze, niespowodowane ostatnią infekcją. Czy mąż w czasie leczenia nowotworów był leczony naświetlaniami? Mogą to być zmiany popromienne. Inną możliwością są zmiany po przebytym zapaleniu płuc z odczynem opłucnowym (pleuropneumonia). W większości przypadków nie udaje się podać przyczyny tego typu zmian. Ważne jednak by było one obserwowane.

Proponowałabym postępować zgodnie z zaleceniami radiologów i lekarza prowadzącego. Zmiana nie wygląda podejrzanie, jednak w związku z wywiadem onkologicznym miałabym wzmożoną czujność.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.