RTG kręgosłupa i interpretacja wyniku

Witam, jestem tu pierwszy raz, więc przepraszam jeśli piszę w złym temacie, ale innego pasującego nie mogłem znaleźć. Ostatnio zrobiłem badanie radiologiczne, a jego wynik to: Kręgosłup lędźwiowy: pogłębienie fizjologiczne lordozy. Zwapnienie w więzadle przednim na poziomie L1-L2, L2-L3. Zaostrzenie przednich krawędzi trzonów L4,5. Kręgosłup szyjny uwidoczniony do poziomu C5. Trzony C6 i C7 przesłonięte przez części miękkie. Spłycona lordoza szyjna. Zwężony krążek międzykręgowy C4-C5. Czy ktoś mógłby mi to przetłumaczyć na język polski? ;) Do tego jeszcze chciałbym zapytać, czym są ostrogi kostne na podeszwowych i grzbietowych brzegach guzów obu kości piętowych.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie napisał Pan niestety swojego wieku i z jakich przyczyn powyższe badania zostały wykonane. Mówiąc najogólniej - ma Pan opisane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które powstają wraz z wiekiem oraz mogą do nich predysponować opisane u Pana niefizjologiczne krzywizny kręgosłupa (pogłebiona lordoza lędźwiowa i spłycona lordoza szyjna) - przez co inaczej rozkłada się obciążenie na kręgosłup.

Ma Pan również opisane zwężenie krążka międzykręgowego C4-C5, co może odpowiadać dyskopatii, ale badanie rtg nie jest w takich przypadkach rozstrzygające, dlatego jeżeli ma Pan objawy neurologiczne, może być wskazane wykonanie rezonansu magnetycznego tego odcinka w celu pogłębienia diagnostyki.

Ostrogi są to wyrośla kostne, które u osób z tendencją do ich występowania powstają w miejscach narażonych na zwiększone obciążenie. Jeżeli są przyczyną dokuczliwych dolegliwości bólowych, mogą być wskazaniem do zabiegu ich usunięcia.

Serdecznie pozdrawiam!