RTG kręgu LS

Byłam na RTG kręgu LS. poprosiłabym o wyjaśnienie co to znaczy: " Niepełne spojenie łuku S1 oraz nieznaczne zwężenia tarczy m-dzykręgowej na poziomie L5/S1 bez innych zmian kostnych w kręgosłupie LS."

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niespojenie łuku kręgu (spina bifida) jest wadą wrodzoną (najczęściej segment L5 lub S1), która powoduje brak zrostu łuku kręgu kręgosłupa. Deformacja sprzyja przeciążeniom kręgosłupa powoduje dysharmonie napięcia mieśniowego a czasami powoduje, że szybciej dochodzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Nieznaczne zwężenie tarczy to prościej mówiąc spłaszczony dysk. Osoba cierpiąca z powodu niespojenia łuku powinna regularnie unikać przeciążeń kręgosłupa związanych na przykład z dźwiganiem ciężarów, pracą w pochylonej pozycji, długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej, jak również z sytuacjami wymagającymi nadmiernego prostowania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.