RTG płuc w 31. tygodniu ciąży

Witam jestem w 31 tygodniu ciąży i właśnie miałam zrobione prześwietlenie płuc. Dodam , że w miejscu gdzie mieszkam- Szwecja badanie tego typu jest obowiązkowe mimo moich protestów. Dodatkowo okazało się , że mam konflikt krwi. Proszę mi powiedzieć jakie skutki uboczne na moje dziecko może mieć to badanie mimo , iż ciąża przebiega prawidłowo w internecie jest wiele artykułów dot. szkodliwości i skutków ubocznych po prześwietleniu. Za szybką odpowiedź dziękuję.

Witaminy w ciąży

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania stosowane w badaniach RTG są dawkami bezpiecznymi dla pacjenta. Mimo wszystko przeciwwskazaniem do ich wykonania jest np. ciąża. Oczywiście można wykonać badanie RTG u kobiet w ciąży, jeśli lekarz zlecający badanie uważa, że jest ono niezbędne do postawienia rozpoznania. W innych przypadkach należy odłożyć wykonanie badania do momentu urodzenia dziecka. Natomiast jeśli miała Pani stosowany fartuch ochronny w trakcie badania RTG płuc, wówczas nie powinno mieć to wpływu na dziecko, ponieważ fartuch ołowiany skutecznie chroni (zatrzymuje) przez promieniowaniem rentgenowskim.
Mimo wszystko sugeruję udać się do swojego ginekologa prowadzącego ciąże i z nim skonsultować zaistniałą sytuacje.

Pozdrawiam.