RTG przed ekstrakcją ósemki

Dzień dobry, dziś okazało się, że będę musiała mieć wyrwaną ósemkę - drażni mi dziąsło. Dentysta zlecił wykonanie zdjęcia panoramicznego, którego NFZ podobno nie refunduje. Jest to dla mnie spora kwota, więc mam pytanie - czy nie da się zbadać innym sposobem? I jeszcze jedno - czy po wyrwaniu ósemki jest się osłabionym, obolałym...?

Lek. Tomasz Budlewski

Raczej zdjęcie jest konieczne, po zabiegu odczuwa się skutki znieczulenia ale to kwestia kilku godzin, ta okolica może byc obolała przez kilka dni