RTG stawu kolanowego 45-letniej osoby do analizy

Witam ! Zrobiłem RTG kończyn dolnych Rtg stawu kolanowego lewego a-p i boczne. Opis jest następujący. Mam zwężenie przedziału przyśrodkowego szpary stawowej , zwężenie przestrzeni zarzepkowej - zmiany zwyrodnieniowe. Co to oznacza dla mojego kolana ? Pozdrawiam

Szanowny Panie

Opis RTG wskazuje, że Pana kolano jest dotknięte chorobą zwyrodnieniową, czyli gonartrozą.
Choroba ta związana jest z chrząstką stawową, która uległa osłabieniu, degeneracji i zanikowi. Właśnie dlatego na zdjęciu rentgenowskim przestrzenie pomiędzy kośćmi uległy zwężeniu. Więcej na temat tej choroby może przeczytać Pan na stronie www.artrocenter.pl/gonartroza-choroba-zwyrodnieniowa-kolan/ .
Jeśli chodzi o leczenie gonartrozy - istnieje wiele jego rodzajów i w zależności od zaawansowania choroby stosuje się odpowiednie np.:
- fizykoterapia np. magnetoterapia, tens, solux itp.
- niesterydowe leki przeciwzapalne np. Olfen, Majamil, Voltaren, Nimesil, Dexac itp.
- suplementy diety wspomagające chrząstkę np. glukozamina, chondroityna, kolagen
- zastrzyki do kolana z podaniem kwasu hialuronowego
- zastrzyki z podaniem leku sterydowego (tzw. "blokady")
- metody operacyjne - artroskopia, osteotomia piszczeli, endoprotezoplastyka itp.

W moim osobistym przekonaniu powinien Pan poszukać w Swojej okolicy ortopedę, najlepiej takiego, który specjalizuje się w leczeniu stawów kolanowych, ponieważ choroba ta ma charakter przewlekły i nie ma sposobu by Pana kolano wyleczyć. Natomiast odpowiednim postępowaniem można złagodzić objawy raz spowolnić postęp choroby.

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski