RTG zęba a ciąża

Witam Staramy się o dziecko. Wczoraj tj. w 31 dc (dzień przewidywanej miesiączki) miałam wizytę u stomatologa - leczenie kanałowe, więc rano wykonałam test ciążowy, aby upewnić się czy nie jestem w ciąży. Test wyszedł negatywnie a stomatolog wykonał mi dwa zdjęcia RTG mojego zęba. Jednakże dziś nadal okres się nie pojawił. Proszę o odpowiedź czy wykonanie zdjęcia mogło zaszkodzić mojemu dziecku, gdyby okazało się, że jednak w ciąży jestem? Bardzo się denerwuje tą sytuacja, czy słusznie?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Dawka promieniowania przy RTG zęba jest bardzo mała i jest mało prawdopodobne aby miała negatywny wpływ na zarodek (choć nie mozna tego wykluczyć). Pozdrawiam

Witam,jeśli zdjęcie było wykonywanie technika radiowizjografii to 2 zdjecia odpowiadaja kilku godzinom spedzonym przed telewizorem!pewnie zostala Pani przykryta rowniez fartuchem ochronnym zeby jeszcze zminimalizowac ryzyko,więc spikojnie,pozdrawiam

Myślę, że nie powinna Pani podejmować ryzyka w takiej sytuacji, a lekarz mógł odroczyć wykonanie zdjęcia. Jednak myślę, że nie ma powodów do obaw, jeżeli były zastosowane odpowiednie środki ostrożności, np. fartuch ochronny. Pozdrawiam

Cyfrowe zdjęcia RVG mają niewielką dawkę promieniowania porównywalną z codziennym promieniowaniem tła. Znacznie większą dawkę otrzymujemy podczas lotu samolotem więc nie ma powodu do obaw.