Ruchliwe i niegrzeczne dziecko

Mojej koleżanki syn, gdy miał roczek, zachorował na zapalenie uszu. Będąc w szpitalu dostawał sterydy wziewne i po tym zaczęło się dziać z nim coś dziwnego. Przestał mówić, zaczął być dzieckiem bardzo ruchliwym, nie potrafi usiedzieć w miejscu, wszystko rozrzuca, wszystko u niego jest na NIE. Był wszędzie, robiono mu wszystkie badania i lekarze nie wiedzą co mu jest. Słuch ma bardzo dobry, neurolog badał wszystko jest ok. Zamknął się w sobie i mam pytanie, czy to może być autyzm?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opisany przez Panią przypadek synka znajomej jest zbyt ogólny, żeby spróbować zdiagnozować autyzm. Do postawienia diagnozy potrzebny jest pełen wywiad z najbliższymi osobami dziecka oraz jego wnikliwa obserwacja, zwykle parokrotna, w różnorodnych warunkach - dlatego proces diagnostyczny może trochę potrwać, głównie ze względu na dostępność do specjalistów. Obserwując dziecko zwracamy uwagę na jego zabawę (m.in. czy są w niej elementy wskazujące na zdolność naśladowania, zabawa w udawanie, np. karmienie misia pustą łyżeczką lub nawet dowolnym innym przedmiotem, czy zabawa jest różnorodna), reagowanie na wołanie po imieniu, na to, czy przynosi lub pokazuje przedmioty, które wzbudziły jego zainteresowanie, czy wykonuje proste polecenia typu pokaż..., przynieś ...

Proszę podzielić się wątpliwościami zaobserwowanymi u synka Pani koleżanki z nią samą i ewentualnie zasugerować wizytę w Poradni Dziecięcej (zdrowia psychicznego), w Ośrodku Wczesnej Interwencji lub w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudni powiedzieć czy to autyzm czy coś innego gdyż nie ma pełnych danych poza tym przez internet niestety nie da się stawiać diagnoz.
Konieczna jest powtórna diagnoza i pełne badania neurologiczne, psychologiczne z określeniem poziomu IQ oraz funkcjonowania dziecka jak również wizyta u psychiatry. Warto rozważyć też zajęcia terapeutyczne.
Pozdrawiam AM