Ruchy dziecka w 33. tygodniu ciąży

Witam. Jestem w 33 tygodniu pierwszej ciąży. Zaniepokoiły mnie wieczorne ruchy mojej córeczki w brzuchu. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt iż cały dzień jest mało ruchliwa natomiast po raz pierwszy dzisiejszego wieczora zaczęła bardzo energicznie i długo kopać i wiercić się w brzuchu. Tak jakby wciąż i wciąż sie obkręcała i odpychała od ścian brzucha bardzo energicznie. Czy mam się martwić? boję się że obkręci się pępowiną..czy można to jakoś wyczuć?zapobiec? proszę o odpowiedź...

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by w ramach porady internetowej stwierdzić dlaczego dziecko było takie ruchliwe. Najpewniej nie jest to objaw patologii, aczkolwiek dobrze byłoby gdyby skonsultowała się Pani ze specjalistą ginekologiem, który prowadzi Pani ciążę. A propos okręcenia się pępowiną, to zdecydowanie nie ma takiej możliwości, by w jakiś sposób temu zapobiec.