Rumień i gorączka po ugryzieniu przez kleszcza u 43-letniej kobiety

Witam. Mam 43 lata. Cztery lata temu ugryzł mnie kleszcz, miałam rumień, gorączkę, leczyłam się 3 tygodnie antybiotykiem. Po badaniu krwi wyszła borelioza. Tydzień temu robiłam badania serologiczne metodą ELISA, wyszło mi IgM 60,4 U/ml i IgG 5,6 U/ml. Ostatnio odczuwam bóle mięśniowe i stawów, ogólne zmęczenie itp. Chciałam zapytać czy jest to wysoki wynik i czy powinnam brać od nowa antybiotyk, ponieważ u nas są bardzo długie terminy do poradni zakaźnej.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, wynik jest dodatni wiec przy obecności objawów oznacza aktywna chorobę. Zapewne należy zastosować antybiotykoterapii, jednakże powinna być zastosowana jedynie po konsultacji z lekarzem. Pozdrawiam