Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 9 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rumień na plecach a borelioza

Witam!Od weekendu majowego mam rumien na plecach wyglada jak od kleszcza jednak ja żadnego nie znalazlam,mąż stwierdził ze to przetarcie po którym dostałam zakażenia.jednak postanowiłam zrobic badanie na borelioze ale kompletnie nie mogę odczytać wyników. Borelioza IgG 34.3 U/ml. Borelioza IgM 2.6 U/ml Borelioza IgG < 12 wynik negatywny 12-18 wynik graniczny >18 pozytywny Borelioza IgM 18 pozytywny Badanie wykonano metoda Elisa
KOBIETA ponad rok temu

Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki to nieestetyczne zmiany, które powstają na skórze. Istnieje wiele metod na pozbycie się ich. Mogą to być również domowe sposoby. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o naturalnych sposobach na kurzajki.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam Panią serdecznie. Wynik testu jest nie potwierdza obecnie boreliozy, na co wskazuje niski poziom przeciwciał w klasie IgM (ich wzrost świadczyłby o ostrym procesie chorobowym). Należy jednak pomiętać, że w diagnostyce boreliozy badania serologiczne mają niską czułość i nawet ich prawidłowy wynik nie wyklucza choroby. Charakterystycznymi cechami rumienia w przebiegu boreliozy jest początkowo postać czerwonej plami lub grudki, następnie szybkie powiększanie się ku obwodowi pozostawiając przejaśnienie w środku, ostatecznie przyjmuje on formę czerwonego pierścienia z jasnym centrum, osiągając wielkość powyżej 5 cm . Nie boli ani nie swędzi. Jeżeli w teście ELISA, który jest badaniem przesiewowym, uzyska się wynik dodatni lub wątpliwy, przeprowadza się drugi, potwierdzający test z użyciem metody Western blot. Zwiększa to swoistość badania i pomaga uzyskać właściwe wyniki z większą pewnością.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam, wynik należy interpretować następująco: rumień + IgG + IgM - rumień wskazuje na aktywną fazę choroby, IgG + o przejściu zakażenia w nieokreślonej przeszłości (tygodnie, miesiące, lata), IgM - zakażenie trwa powyżej 4-6 miesięcy. należy przeprowadzić leczenie: doxycyclina 2x100 mg przez 25 dni. Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy