Rumień na szyi

Mam coś takiego od 2 dni, nie wiem skąd się wziął. Nie swędzi tylko piecze, a przy ruchu boli. Kleszcza nigdzie na ciele nie znalazłem. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/82f5576cd1ee648c.html

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Rumień wędrujący, typowy dla boreliozy, szybko powiększa się do średnicy > 5 cm, i zwykle ma przejaśnienie w centralnej części (choć nie jest to wymagane). Zwykle również nie dostarcza choremu przykrych doznań.

Nie podał Pan rozmiarów rumienia, ale ze zdjęcia można wnioskować, że jest on mniejszy niż 5 cm. Jeśli tak jest, to jest to najprawdopodobniej odczyn po ukąszeniu innego owada lub pająka (zwłaszcza, że piecze i boli). Jeśli średnica przekracza 5 cm, może być objawem boreliozy i wymagane jest w takiej sytuacji przyjęcie antybiotyku.