Rumień pod kolanem a podejrzenie boreliozy

Choruję na boreliozę od pięciu lat miałam rumień duży pod kolanem. Z zasadzie po miesiącu zauważyłam, że mam czerwone. Lekarz pierwszego kontaktu dał mi antybiotyk na 2 tygodnie i kazał zgłosić się do zakaźnego w celu sprawdzenia czy mam boreliozę, przeciwciała ujemne, ale po 6 miesiącach, gdzie rozbolało mnie gardło nie mogłam się wyleczyć, cały czas źle się czułam, więc po prawie 3 miesiącach trafiłam do zakaźnego, gdzie dostałam kurację antybiotykową. Na 1 miesiąc poczułam się lepiej, ale za 2-3 tygodnie znowu źle, więc kolejny antybiotyk i tak do dziś. 2 razy przeszłam leczenie szpitalne. Po 21 dni dożylne penicylinai claforan. Czułam się lepiej, ale znowu powróciło i znowu antybiotyk po 1 miesiąc, cały czas mam IGM dodatnie i Wester bloot też. O co chodzi? Tyle brania antybiotyków to już chyba słonia by powaliło. Najgorsze jest to, że 2 lata temu złapałam Wirusa CMV i wtedy to się zaczęło zapalenia nerwów, chyba zapalenie opon, ucisk w głowie. Myślałam, że to koniec, dlaczego te wyniki są cały czas dodatnie. Zaznaczam, że jak biorę antybiotyk to trochę spadają. Co robić? Może jestem na coś innego chora i dlatego tak jest, że organizm się nie broni, IGG cały czas ujemne ani nie drgnie. Proszę o poradę i z góry dziękuję.

Witam! Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez krętki Borelia burgdorferi. Schorzenie dotyka wiele układów najczęściej nerwowy, stawowy, skórę, ale czasami także serce. Niestety choroba bardzo często pomimo prawidłowego leczenia ma przewlekły, nawracający przebieg. U podstaw takiego przebiegu choroby mogą leżeć 2 zjawiska: wytwarzanie przez krętki form przetrwalnikowych lub odczyn autoimmunologiczny na antygeny krętków. W Pani przypadku odczyny serologiczne są rzeczywiście nietypowe co jest dodatkowym czynnikiem pogarszającym przebieg choroby. Po kilku miesiącach od zakażenia powinno dojść do serokonwersji, jednakże ciągle przeciwciała obecne są jedynie w klasie IgM. Taki przebieg choroby jak również objawowa infekcja CMV (która zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo) może sugerować niedobory immunologiczne (obniżenie odporności). W tej sytuacji wskazane jest wykonanie badania w kierunku wirusa HIV (najczęstsza przyczyna wtórnych niedoborów immunologicznych). W przypadku ujemnego wyniku warto zgłosić się do poradni immunologii klinicznej celem przeprowadzenia diagnostyki. Takie poradnie zazwyczaj znajdują się przy szpitalach klinicznych, niestety potrzebne jest skierowanie. Pozdrawiam serdecznie!